Együttműködés élelmezésben, kutatásban, haderőfejlesztésben

Megosztás:

A Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) együttműködésével magyar fejlesztésű katonai ételcsomag-család készült.

„Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a magyar katonák élelme magyar legyen, hazai alapanyagból, hazai ízléshez alakítva, hazai gyártással és ellenőrzéssel” – jelentette ki dr. Kutnyánszky Zsolt, a Honvédelmi Minisztérium haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkára Gödöllőn.

A fogyasztásra kész élelmiszerek, az ún. MRE-k (Meal Ready to Eat) bemutatása alkalmából a szaktárca és az egyetem megújította a 2018-ban kezdődött együttműködését. A megállapodást Kutnyánszky Zsolt és prof. dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora írták alá az egyetem székhelyén.

„El fogjuk indítani a tartalékos egyetemi programot. Ez azt jelenti, hogy az egyetem polgárai részt vehetnek a tartalékos szolgálatban. Alaptanrendben alapkiképzést végezhetnek, amely nemcsak új élményt és új perspektívát ad majd, hanem további előnyt is jelent a hallgatóknak, mivel ez 8 kreditet fog érni” – ismertette Kutnyánszky Zsolt a megállapodás részleteit, hozzátéve, hogy a cél a MATE egyetemi század létrehozása.

A tartalékos szolgálat lehetőséget teremt az egyetemistáknak a honvédelem világának megismerésére, bajtársi élményekben lehet részük, amelyhez hozzáadhatják saját tudásukat is – hangsúlyozta az államtitkár.

Az együttműködés másik területe a védelmi innováció, amely ma a hadiiparral együtt Európa egyik lendületesen fejlődő gazdasági ágazata. Magyarország ebben aktív szereplőként vesz részt – mondta Kutnyánszky Zsolt, hozzátéve, hogy az egyetemi tudás, a kutatás és a honvédelem együtt teszik lehetővé azt, hogy a legmodernebb megoldásokkal védjük meg Magyarországot.

Gyuricza Csaba, a MATE rektora kiemelte, hogy miközben a közvélekedés szerint egy ország védelmi képességét alapvetően a fegyveres testületek, főként a honvédség állapota jelenti, ez ma már koránt sincs így.

Napjainkban krízishelyzetekkel, háborús konfliktusokkal, járványokkal kell megküzdenünk, és ilyen helyzetben egy ország védelmi képességét az is meghatározza, hogy képes-e megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszert előállítani, illetve képes-e az energiaellátás biztonságát magának megteremteni.

„A nemzeti szuverenitás fokmérője az, hogy az ország milyen módon és mértékben tudja magának ezeket a feltételeket biztosítani” – hangsúlyozta Gyuricza Csaba.

A honvédelem és az agrárium, a két stratégiai terület már 2018 óta szoros kapcsolatban van: közös kutatásokat végeznek agrár, agrár műszaki és oktatási területen is. A logisztikai képzésben, illetve a haderőfejlesztéshez kapcsolódóan számos szakembert biztosított a MATE a Magyar Honvédség számára, és a munkát még szorosabbra kívánják fűzni.

A most induló tesztidőszakot követően 2026-ban akár már rendszeresíthetik a Magyar Honvédségnél azt a napi élelmiszercsomagot, amelyet a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem élelmiszeripari szakemberei a legújabb tudományos eredmények felhasználásával dolgoztak ki.

„Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a magyar katonák élelme magyar legyen, hazai alapanyagból, hazai ízléshez alakítva, hazai gyártással és ellenőrzéssel. Mindez nemcsak a katonák jólétéről szól, ezen élelmiszerek előállítása munkahelyeket teremt, valamint megrendeléseket és fejlődést hoz a hazai agrárium és élelmiszeripar számára” – hangsúlyozta a HM haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkára.

A 2024 márciusában indult projekt során a katonák szükségleteihez igazított megemelt fehérjetartalmú, egészséges és a magyar ízlésvilágnak megfelelő élelmiszercsomagokat állítottak össze. Ezek között van 14 napi normál fejadag, két napi ételadag glutén-, valamint laktózérzékenyeknek, továbbá kettő vegetáriánusoknak készült, miután gondoltak azokra a katonákra is, akik vagy saját elhatározásból, vagy ételérzékenységük miatt nem fogyaszthatnak bizonyos élelmiszereket – hangzott el a bemutatón.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük