Itt a profi gazdák trükkje!
- Növénytermesztés
- 2025. június 29.
- 5
- 0

A repce becőinek idő előtti felnyílása jelentős termésveszteséget okozhat a gazdálkodóknak, különösen a betakarítás előtti időszakban.
A becőragasztók alkalmazása azonban segíthet megelőzni a magok korai kihullását, ezáltal csökkentve a betakarítási veszteségeket. Ezek a speciális készítmények a becők felületén egy védőréteget képeznek, amely lehetővé teszi a száradást, a visszanedvesedést azonban megakadályozza – így mérsékelve a termésvesztés kockázatát.
Takács Attila (Hechta): A becők korai felnyílása jelentős termésveszteséget okoz a gazdálkodónak
Mint azt Takács Attila, a Hechta Kft. ügyvezetője az Agrárszektornak elmondta, a repcetermesztés egyik gyakori problémája, hogy a kiszáradt becők a harmat hatására újra és újra visszanedvesedhetnek, majd ismét kiszáradhatnak, ami fokozatosan meggyengíti a becő falát és végül annak felnyílásához, majd a magok kihullásához vezet. Másfelől a kiszáradt becőkből akár a viharos szél, akár a madarak is képesek kiverni a magokat, sőt a növények összefonódása miatt betakarításkor akár a táblában mozgó kombájn rezgése is előidézheti ugyanezt.
A szakember magyarázata szerint éppen ezeket a hatásokat segít kiküszöbölni a becőragasztó. A cellulóz vagy műgyanta alapú készítmény révén ugyanis egy félig áteresztő bevonat képződik a becők felületén, amely engedi, hogy a repce becője kiszáradjon, visszafelé viszont nem engedi a nedvességet – azaz képes megszakítani azt a folyamatot, ami végeredményben a becők felnyílásához és a magok korai kihullásához vezetne.
Az ilyenkor alkalmazott készítmény tehát a szó szoros értelmében véve nem ragasztó, alkalmazását pedig akkor ajánljuk, amikor a magok elkezdenek színesedni, mert akkor körülbelül még jó két hét van az érésig. Ez éppen mostanában aktuális. És mivel ezek nem növényvédő szerek, alkalmazásukhoz nincs szükség semmilyen különleges engedélyre
– mutatott rá Takács Attila, majd hozzátette: vannak olyan becőragasztók is, amelyek kettős funkcióval bírnak és elsodródásgátló engedéllyel is rendelkeznek. Ezek alkalmazása akkor lehet hasznos, ha betakarítás előtt erősen gyomos a repce és emiatt glifozátos gyomirtásra van szükség, miközben arra is figyelni kell, hogy a permetlé ne sodródjon át a szomszédos táblákra.
A becőragasztó kijuttatását hidas traktorral szokták végezni, de most folyik a repce becőragasztók drónos kijuttatásának engedélyeztetése. Azt viszont még fel kell mérnünk, hogy ezt milyen hatékonysággal lehet elvégezni.
Sumi Agro: A termésmentés mértéke hektáronként 300-500 kilogramm is lehet
A Sumi Agro az Agrárszektornak szintén beszélt arról, hogy a becőragasztó a repce becők betakarítás előtti, illetve betakarításkori felnyílását akadályozza meg, amellyel jelentősen csökkenti a repcemagok nem kívánt kipergését, elszóródását. Csökkenti az egyenetlen fejlettségű állományok és az elhúzódó aratások betakarítási veszteségét, emellett azonban a lehulló csapadék következtében visszanedvesedő becő korábbi vízleadását sem korlátozza.
- Az ázsiai lódarázs megjelenése Magyarországon – Segítse Ön is a védekezést!
- Az egész uniós agrár-élelmiszeripart tönkreteheti Ukrajna csatlakozása
- A magyar gazdák érdekeiért Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői
- A legjobbak közé került a magyar agrárvállalkozás
- Elindult a tavaszi virágzás – munkába állt 20 ezer magyar méhész
- Minden idők legnagyobb haltelepítése várható
2025. június 30.
Jó minőségű dinnyével indul a hazai szezon
2025. június 30.
Nem kényeztette el a gazdákat az idei május
2025. június 30.
Jó hír érkezett a gazdáknak!
2025. június 30.
A Tisza Párt a gazdákat oktatja érdekképviselet helyett
2025. június 30.