Nyolcadik védekezési szezonját kezdte meg az országos jégkármérséklő rendszer

Megosztás:
Fotó: agroinform.hu

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte nyolcadik védekezési szezonját. Az ország 986 pontjáról ezüst-jodidot a felhőkbe juttató rendszer minden évben több milliárd forint kárt előz meg a mezőgazdaságban, emellett lakossági, ipari, állami létesítményeket, ingatlanokat és ingóságokat is véd - közölte a NAK.

A jégkármérséklő rendszer április 15-én megkezdett riasztási időszaka szeptember 30-ig tart. Az országos lefedettséget nyújtó, összesen 986 darab – 223 automata és 763 manuális – talajgenerátorból álló rendszer talajgenerátorai ezüst-jodid tartalmú hatóanyagot égetnek el, ami feláramlással a felhőkbe jut, ott csökkentve a kialakuló jégszemcsék méretét.

A jégesők előfordulásának valószínűsége nem zárható ki teljesen, azt viszont garantálni lehet, hogy a lehulló jégszemcsék mérete kisebb lesz annál, mint amelyek a rendszer használata nélkül hullanának le.

Felidézték, hogy a generátorokat 2024-ben – az április 15-e és szeptember 30-a közti védekezési szezonban – 93 napon, összesen közel 188 ezer üzemórára kellett bekapcsolni.

A rendszer évről évre bizonyítja létjogosultságát, ebben nagy szerepe van a generátorkezelőknek, akik nap mint nap készenlétben állnak és gyorsan reagálnak a riasztásokra – tették hozzá.

A talajgenerátorokat tavaly év végén télre beszállították, a védekezési szezonra felkészítésük, kitelepítésük rendben megtörtént. Emellett az informatikai rendszer továbbfejlesztésére, tesztelésére is sor került. Az induláshoz szükséges ezüst-jodid hatóanyagot is kiszállították a generátorkezelőkhöz – ismertették.

A NAK által kiépített rendszernek az idei a nyolcadik üzemelési éve, működtetéséhez az Agrárminisztérium évi legfeljebb 2 milliárd forint külön forrást biztosít. Számítások szerint a rendszerre fordított minden 1 forint mintegy 33 forint termelési értéket óv meg, éves szinten több mint 60 milliárd forint megmentett termelési értéket jelent – érvelt a NAK.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük