A gombák helyzetét vizsgálta a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN), és a szervezet által nyilvánosságra hozott Vörös Listája rávilágít arra, hogy ezek az alapvető élőlények, amelyek nélkülözhetetlenek az ökoszisztémák működéséhez, egyre nagyobb fenyegetettségnek vannak kitéve.
Azt tudjuk, hogy a gombák népes családja kulcsszerepet játszik az élővilágban: lebontják a szerves anyagokat, támogatják az emlősök emésztését, és hozzájárulnak az erdők regenerációjához. Az emberi élet szempontjából is létfontosságúak, hiszen többek között antibiotikumokat, kenyeret és sört is köszönhetünk nekik.
Az IUCN szerint azonban ezeknek az élesztő- és penészgombák szerepét mindeddig „alábecsültük”, jelentőségük a széles közönség részére rejtve maradt. A szervezet célja, hogy ez megváltozzon. Ugyanis a friss értékelés szerint az 1 300 vizsgált gombafaj közül 411 – azaz közel egyharmad – a kihalás veszélyével néz szembe.
„A gombák létfontosságúak minden élet számára. Nélkülük egy ökoszisztéma gyorsan összeomolhat” – figyelmeztetett Caroline Pollock, az IUCN Vörös Lista programjának vezető koordinátora.
A legismertebb gombák természetesen a kalapos termőtesttel rendelkező fajok, de ezek csupán a felszín felett látható részei egy jóval nagyobb, földalatti, gyökérszerű „micéliumhálózatnak”.
Az egyik legnagyobb kihívás, hogy élőhelyeiket egyre inkább kiszorítja a városiasodás és a mezőgazdasági területek terjeszkedése. Az IUCN szerint a nitrogén- és ammónia-szennyezés is károsan hat a gombákra. Legkevesebb 198 faj esetében az erdőirtás jelenti a közvetlen fenyegetést. Még azokon a területeken is, ahol fenntartható erdőgazdálkodást alkalmaznak, az őshonos, öreg erdők eltűnése miatt a gombakolóniák nem képesek újratelepülni.
A kutatók és természetvédők egyetértenek abban, hogy a gombák védelme nélkülözhetetlen a Föld élővilágának fenntartásához. A mostani figyelmeztetés lehet az első lépés afelé, hogy a gombákat a természetvédelmi törekvések középpontjába helyezzük.
Forrás: Reuters, Magyar Mezőgazdaság