Magyarország felszólította Brüsszelt!
- Agrárhírek, Jó hírek
- 2025. július 10.
- 7
- 0

Magyarország kezdeményezésére, az Ukrajnával határos uniós tagállamok agrárminiszterei közös nyilatkozatban szólítják fel Brüsszelt, hogy Ukrajna érdekei helyett védje meg az európai gazdákat az ukrán mezőgazdasági termékek korlátlan beáramlásával szemben - mondta az agrárminiszter a Facebook-oldalára feltöltött videójában.
Nagy István kiemelte, Brüsszel a magyar gazdák megélhetését, a családi gazdaságok fennmaradását, a vidéki élet jövőjét és a magyar élelmiszerbiztonságot veszélyezteti. Brüsszel ukránpárti politikája miatt komoly károkat szenvedhet az európai agrárium és a gazdák, valamint drágább, bizonytalanabb minőségű élelmiszer és kiszolgáltatottabb magyar mezőgazdaság lehet a végeredmény – tette hozzá.
Elfogadhatatlannak nevezte azt, a tagállamok háta mögött megkötött megállapodást, ami például a cukor, a baromfi, a tojás, a búza és a méz esetében is a behozatali mennyiséget drasztikusan megemelné. „A bizottság ezzel a lépésével beverné a szöget a gazdák koporsójába” – fogalmazott a miniszter.
Nagy István rámutatott: ezzel szemben Brüsszelnek automatikusan alkalmazható, regionális védintézkedéseket kellene bevezetnie, hogy meg tudják óvni a határmenti gazdák piacait, aminek legalkalmasabb eszköze az egyedi kvóták alkalmazása. Megoldást kell találni a kukorica kérdésére is, mert jelenleg erre a termékre nulla a vámtétel, így korlátlanul áramolhat be az unióba – jegyezte meg.
Hozzátette, minimális küszöbértéket is meg kell határozni annak megakadályozására, hogy az importált ukrán árukat az unióban előállított mezőgazdasági termékek költsége alatt értékesítsék.
Az Agrárminisztérium (AM) által az MTI-hez eljutatott közlemény szerint Nagy István hozzátette, a határ menti tagállamok szerint az orosz-ukrán háború előtti kereskedelmi megállapodáshoz és kvótákhoz kellene visszatérni.
A Facebook oldalán a miniszter a videóban szólt arról is, hogy Ukrajnával szemben meg kell követelni az uniós egészségügyi, növény-egészségügyi, állatjóléti, közegészségügyi és környezetvédelmi szabályozok betartását. Emellett a bizottság hozzon létre egy külön pénzügyi alapot, amiből az Ukrajnából származó túlzott behozatal esetén az uniós termelők veszteségeit kompenzálni lehet – sorolta a tárcavezető.
„Mi továbbra is minden eszközzel meg fogjuk védeni a gazdák érdekeit. Az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalára vonatkozó, nemzeti hatáskörben elrendelt tilalmat pedig hazánk továbbra is fenntartja, amíg megnyugtató megoldás nem születik” – jelentette ki Nagy István a Facebook oldalán.
Az AM közleményben Nagy István emlékeztetett, hogy az európai gazdálkodók egyszer már a saját bőrükön tapasztalták, mekkora piaci zavart és megélhetési nehézségeket okoz az Ukrajnából korlátlanul az EU-ba áramló mezőgazdasági termékek mennyisége és minősége. Ezek a termékek főleg az Ukrajnával szomszédos, úgynevezett frontországokban halmozódtak fel, aláásva ezzel a helyi termelők versenyképességét, illetve piaci torzulásokhoz és hagyományos exportpiacaik elvesztéséhez vezetnek.
Nagy István kiemelte, a V4-elnökséget betöltő Magyarország kezdeményezésére közös nyilatkozatot írtak alá Budapesten, amiben arra szólítják fel az Európai Bizottságot, hogy vegye figyelembe a gazdák érdekeit és védje meg a megélhetésüket. „Nem lehet a termelőink feje fölött, az ő kárukra Ukrajna érdekeit kiszolgálni, és a mindennapi kenyerünket kockáztatni. A dokumentumban ezért azonnali cselekvésre szólítják fel Brüsszelt” – olvasható a tárca közleményében.
A határ menti tagországok közös budapesti nyilatkozatában megfogalmazott kéréseket hétfőn Brüsszelben, a Mezőgazdasági és Halászati Tanács ülésén is megvitatják majd – ismertette közleményében a minisztérium.
- Figyelem! Méhraj észlelése esetén forduljon szakemberhez!
- Kihirdették a 2025-ös Országos Borverseny győzteseit!
- One Health megközelítés – a fenntarthatóbb jövő kulcsa?
- Magyarország Kormánya harcol az aszály ellen és a gazdák érdekeit nézi
- Semmelweis-nap : Kollégái és saját lelkiismerete hajszolták őrületbe az anyák megmentőjét
- Megállhat a magyar szőlőtermesztés visszaesése?
2025. július 11.
Pergetésbejelentés: Elindult a méz visszahagyás bejelentő felülete
2025. július 11.
Méhcsaládok milliói pusztultak el – a tönk szélén a méhészetek
2025. július 10.
Magyarország felszólította Brüsszelt!
2025. július 10.