MBH Bank: javultak az agrárium kilátásai

Javultak az agrárium kilátásai tavalyhoz képest, főképp a beruházásokat segítő vidékfejlesztési támogatások alapozzák meg a bizakodást - hangzott el az MBH Bank Agrárcentrum sajtótájékoztatóján Budapesten.
Hollósi Dávid, a hitelintézet agrár- és élelmiszeripari üzletágának vezetője a termelői visszajelzések alapján úgy látja, hogy a mezőgazdaság tartósan egyensúlyi állapot közelébe került Magyarországon, és beruházásai összértéke a következő években nagyobb lesz, mint a magyar gazdaság más területein.
Hozzátette, hogy
a szántóföldi növénytermesztésnek a felvásárlási árak emelkedése is kedvez, és bár jelentős változás ebben már nem várható, a mostani árszint stabil nyereséget biztosít nekik.
A betakarítás 2024-ben jól alakult, az élénk keresletnek köszönhetően a gabonatermelők jelentős tőkére tettek szert, így most nem kell a hatékony termeléshez szükséges alapanyagokon takarékoskodniuk – mondta a szakértő, egyúttal üdvözölte, hogy az aszály hatására kukoricáról elkezdtek átváltani a szárazságtűrőbb napraforgóra.
Hollósi Dávid szerint az állattartók kilátásait most kissé rontják az állományokat fenyegető járványok, valamint a takarmányárak emelkedése, eközben például a tejtermelők rekordárakat kapnak, és jelentős keresletre számíthatnak a nemzetközi piacon.
A pályázati támogatásokból szintén jelentős mértékben részesedhetnek az állattartók, és szükség is lenne fejlesztésekre, hiszen a magyar agrárium évi 4 ezer milliárd forintos kibocsátásának a felét még mindig a szántóföldi növények adják. Bár a kiváló minőségű gabona piacképes, a magyar agrárium „nem ragadhat bele” a szántóföldi növénytermesztésbe – fogalmazott.
Számításai alapján a hatékonyságjavító beruházások hamar, akár 5 éven belül megtérülhetnek. Hozzátette: a termelés drágulására nincs is más válasz, mint a fejlesztés, a költségek ugyanis csökkenni biztos nem fognak.
A piac változékonyságát és a kockázatokat persze a hatékonyság sem mérsékeli, de a pályázói érdeklődésből már most látszik, hogy a vidékfejlesztési források korszerűbb termelést, a jobb minőségű termékek előállítását fogják segíteni.
Hollósi Dávid a hitelkamatok csökkenésére sem számít, ilyen körülmények között a kamattámogatott lehetőségek felértékelődnek – jegyezte meg.
Héjja Csaba stratégiai elemző hosszabb távon arra számít, hogy a nemzetközi élelmiszerpiac jövőjét a vám- és kereskedelempolitika jelentős mértékben befolyásolhatja, a termelőknek pedig gyorsan kell alkalmazkodniuk a változásokhoz.
Az EU agrárkibocsátása aligha fog már jelentős mértékben nőni, de a súlypontja a nagy nyugati termelőktől fokozatosan áttevődhet a keleti tagállamokhoz, főképp az állattenyésztésben.
A változásnak azonban ára is van, hiszen ezzel az energia- és alapanyagigény erősödik, az állattartók támogatása ezért is fontos a következő időszakban
– emelte ki.
Az elemző szerint a belföldi élelmiszeripar túljutott a mélyponton, de Magyarországot nyitott gazdaságú államként mindig fokozottan érintik a külső hatások.
Az agrárexport ugyanakkor nagy ugrás előtt állhat, ha a mostani finanszírozási ciklus majdnem 3 ezer milliárd forint összértékű fejlesztési keretét jól hasznosítják a termelők és az élelmiszergyártók – jelezte Héjja Csaba.
- A magyar gazdák érdekeiért Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői
- A legjobbak közé került a magyar agrárvállalkozás
- Minden idők legnagyobb haltelepítése várható
- Téli álomra készül a sündisznó, vigyázzunk rá!
- Agrárpetíciót indít a NAK és a MAGOSZ a gazdák védelmében
- Március 8. – Nemzetközi nőnap – Hét különleges nő a történelemből
2025. március 27.
Mit jelent a mentes termék?
2025. március 27.
A lovak takarmányozásáról
2025. március 27.
Korlátozás a szlovák-magyar határon a száj- és körömfájás miatt
2025. március 26.
Érkezik a kárenyhítő támogatás, segíti a tavaszi munkákat
2025. március 26.
Újabb 5 milliárd forint támogatás feldolgozó üzemek fejlesztésére
2025. március 26.