Sosem látott károkat okoz a rózsáin!
- Növénytermesztés
- 2025. június 11.
- 8
- 0

A levéltetvek szúró-szívó szájszervükkel átszúrják a növényi szöveteket és annak a tápanyagszállító rendszeréből táplálkoznak. Gyengítik a növényt, lassítják a növekedését.
Levéltetű: ami nem csak esztétikai probléma…
A levéltetvek kártételük során deformálják a hajtásokat és leveleket. A szívogatás hatására a fiatal hajtások és levelek torzulhatnak, összecsavarodhatnak, vagy akár elszáradhatnak. Ez nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a növény életfunkcióit is akadályozza.
Emellett ezek a rovarok cukros, ragacsos váladékot, „mézharmatot” ürítenek. Ez kellemetlen tapintású, de ami a nagyobb baj vele, hogy kiváló táptalajt biztosít a korompenész gombák számára. A korompenész e mézharmaton megtelepedve fekete bevonatot képez a leveleken, ami tovább rontja a fotoszintézist és a növény légzésének hatékonyságát.
A levéltetvek egyik növényről a másikra vándorolva vírusokat is terjeszthetnek, ami súlyosabb betegségekhez vezethet.
A levéltetvek azért kedvelik a fiatal, növésben lévő részeket, mert ott a leglágyabbak a szövetek. A fiatal hajtások és levelek könnyebben átszúrhatók a táplálkozáshoz. A frissen fejlődő részekben koncentrálódnak a növény által szállított cukrok és aminosavak, amelyek a levéltetvek számára a legértékesebb táplálékot jelentik. A fiatal levelek és hajtások még nem rendelkeznek olyan vastag kutikulával (külső védőréteggel), mint az idősebb részek, így a levéltetvek ezért is könnyebben hozzáférnek a nedvekhez.
Levéltetű irtás vegyszermentesen
Az egyik legelterjedtebb és legegyszerűbb módszer a szappanos víz. Keverjünk össze lágy szappant (pl. natúr mosószappant vagy speciális kertészeti szappant) vízzel. Az arány általában egy evőkanál szappan egy liter vízhez. Töltsük a keveréket egy szórófejes flakonba, és alaposan fújjuk be vele a megtámadott növényi részeket, különös figyelmet fordítva a levelek fonákjára is, ahol a levéltetvek gyakran rejtőznek. Ismételjük meg a kezelést néhány naponta, amíg a levéltetvek eltűnnek. Fontos, hogy ne használjunk illatosított vagy mosogatószert, mert ezek károsíthatják a növényt.
A forróvizes módszer csak nagyon enyhe fertőzés esetén alkalmazható, és nagy körültekintést igényel. A cél nem a forrásban lévő víz, hanem a meleg (kb. 45-50 °C-os) víz kipermezetése. Ezzel lemoshatjuk a levéltetveket a növényről. Ügyeljünk arra, hogy ne égessük meg a leveleket, érdemes először egy kis felületen kipróbálni a hatást. A dolog alapja, hogy a meleg víz a levéltetveket pillanatok alatt elpusztítja, de olyan gyorsan lehűl, hogy a növényben nem tesz kárt.
Erős vízsugárral (pl. kerti slaggal) is lemosható a levéltetvek többsége a növényről. Ezt csak olyan növényeknél alkalmazzuk, melyek fás szárúak, azaz az erős vízsugár nem okoz fizikai sérüléseket.
Bizonyos állatok (pl. katicabogár lárvák, zöldfátyolkák) természetes ellenségei a levéltetveknek. Rovarhotellel, rovarbarát kert kialakításával a természetes egyensúly fenntartható a növényi kártevők és az ő ellenségeik között.
A hígított csalánlé erősíti a növényt és riasztja a kártevőket. Áztassunk be 1 kg friss vagy 200 g szárított csalánt 10 liter vízbe néhány napra (amíg a lé elkezd buborékolni, erjed és és kellemetlen szaga lesz). Szűrjük le, és hígítsuk 1:10 arányban vízzel, majd permetezük a növényre.
A hagymás permetlé is jó szolgálatot tehet. A fokhagyma és a hagyma illóolajai riasztó hatásúak lehetnek a levéltetvekre. Zúzzunk össze néhány gerezd fokhagymát vagy egy fej vöröshagymát, áztassunk be vízbe néhány órára, majd szűrjük le és permetezzük be a növényt.
Bizonyos növényi olajok (pl. neem olaj, repceolaj) vékony filmréteget képeznek a levéltetveken, ami elzárja a légzőnyílásaikat és így elpusztulnak. Használjon speciális kertészeti olajat a megfelelő hígításban a csomagoláson található utasítások szerint.
Enyhe fertőzés esetén egyszerűen kézzel is letörölhetjük a levéltetveket vagy lecsíphetjük a levéltetves hajtásokat.
Szappan a növényvédelem és állattartás területén
A fekete szappan olívaolaj alapú termék, kálium hozzáadásával készül, többnyire sötét és pasztaként árusítják. Sűrű változatban, vagy hígított formában is beszerezhető. Utóbbi házilag is kikeverhető, fél liter vízhez 1-2 evőkanálnyi fekete szappan pasztát adva. Nagyon jó tisztító hatású, akár fürdőszobában csempén, padlón is alkalmazható. Vízköves felületeknél adjunk hozzá némi citromsavat.
A fekete szappannal az atkák ellen is felvehetjük a harcot a kertben, főleg a rózsák esetén. Hígítsunk fel öt evőkanál fekete szappan koncentrátumot egy liter meleg vízzel. Lehűlését követően permetezzük le vele a fertőzött növényeket, nagy lé mennyiséggel úgy, hogy a levelek fonákjára is bőven jusson. A növények kezelését reggel vagy este végezzük, soha ne tűző napon. Ez a biogazdálkodásban is régóta alkalmazott és engedélyezett módszer. Levéltetű és pajzstetű ellen is jó hatású.
- Az ázsiai lódarázs megjelenése Magyarországon – Segítse Ön is a védekezést!
- Az egész uniós agrár-élelmiszeripart tönkreteheti Ukrajna csatlakozása
- A magyar gazdák érdekeiért Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői
- A legjobbak közé került a magyar agrárvállalkozás
- Elindult a tavaszi virágzás – munkába állt 20 ezer magyar méhész
- Minden idők legnagyobb haltelepítése várható
2025. július 3.
Hubai Imre: megfelelő mennyiségű és minőségű gabona termett
2025. július 3.
Felháborító, hogy a Tisza Párt nem a magyar gazdák oldalára állt
2025. július 3.
Fontos a tartós vízpótlási képesség kialakítása
2025. július 2.