Napraforgó peronoszpóra
- Növénytermesztés
- 2025. június 11.
- 5
- 0

A hagyományos termelés kereteit feszegetve a magyar mezőgazdaság egyre inkább a regeneratív gazdálkodás felé fordul, ahol úgy tűnik a talaj egészsége, az állatok jóléte és a fenntartható profit kéz a kézben jár.
A termelés hatékonysága a hibridek használatával jelentősen javult, ennek ellenére növényvédelmi szempontból az érzékeny kultúrák közé sorolható.
Elsősorban a kórokozó gombák jelentenek problémát, melyek jelentős termés- és minőségromlást okozhatnak, de akár a növény pusztulásához is vezethetnek. A legjelentősebb problémát a napraforgó peronoszpóra (Plasmopara halstedii) jelenti, mely fogékony fajta esetében 30-60 %-os kárt is okozhat. A rezisztens fajták és a vetőmagcsávázás jelentősen visszaszorította a kórokozó kártételét, de az új rasszok megjelenése, a termesztett hibridek ellenállásának csökkenése, a monokultúrás termesztés és az árvakelés fokozzák a fertőzés valószínűségét.
A növények minden fejlődési stádiumban fertőződhetnek. A kórokozó a magban telel át, így a fertőzött magból beteg növények erednek. Azonban fertőzött növényi maradványokon ivaros képlettel, vagyis oospórával is fennmaradhat a gomba. A megfertőzött csíranövény általában elpusztul, ami hiányos kelést eredményez. A már kikelt növény rövid ízközei miatt erőteljesen törpül. A károsított növényi részeken vastag gombabevonat (sporangiumtartó gyep) is kialakul. A virágzás többnyire elmarad, ha mégis virágzik a növény, akkor a magjai fertőzöttek. Ezeket összefoglalóan primer tünetnek nevezzük.
Az egészséges magból kelő növények a primer tünetet mutató növényi részeken kialakuló spórákkal fertőződnek meg. Vagyis csak elszórtan jelennek meg a tünetek a leveleken, erek által határolt foltok formájában. A foltok fonáki oldalán megjelenik a sporangiumtartó gyep. Ezeket szekunder tüneteknek nevezzük.
A kórokozóval szembeni védekezés során elengedhetetlen az integrált szemlélet. Az ellenálló hibrid, a vetésforgó és a gyomszabályozás is jelentősen csökkentik a fertőzési kockázatot. A csávázott vetőmag használata kiemelten fontos. Azonban csupán néhány hatóanyag (pl.: metalaxil-m oxatiapiprolin) engedélyezett. A fungicides állománykezelés nem jellemző peronoszpóra ellen. Erős szekunder tünetek esetében a szárat- és tányért fertőző kórokozók elleni védekezéskor javasolt olyan hatóanyagot választani, ami hatékony peronoszpóra ellen is.
A védekezés előtt ellenőrizzük a hatóság honlapján a készítmény engedélyokiratát. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.
Forrás: nak.hu
- Az ázsiai lódarázs megjelenése Magyarországon – Segítse Ön is a védekezést!
- Az egész uniós agrár-élelmiszeripart tönkreteheti Ukrajna csatlakozása
- A magyar gazdák érdekeiért Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői
- A legjobbak közé került a magyar agrárvállalkozás
- Minden idők legnagyobb haltelepítése várható
- Téli álomra készül a sündisznó, vigyázzunk rá!
2025. június 22.
A virágok titkos üzenete – tátika
2025. június 22.
Nagymamai örökségből sikertörténet
2025. június 21.
Vigyázat! Ismét támadnak az üdülési jogos csalók!
2025. június 21.
Agrárinnováció, hagyomány és közösség három napon át
2025. június 21.
Tavaly 1,7 millió hektoliter bort fogyasztottak Magyarországon
2025. június 21.