Az EU-nak meg kell követelnie az azonos termelési feltételeket a harmadik országokból származó termékekkel kapcsolatban
- Agrárhírek
- 2025. január 30.
- 4
- 0

Az Európai Uniónak meg kell követelnie az azonos termelési feltételeket, mielőtt a harmadik országokból származó, olcsóbb körülmények között előállított mezőgazdasági termékeket kontroll nélkül beengedné, tovább rontva az európai gazdaság versenyképességét - hívta fel a figyelmet az agrárminiszter Brüsszelben.
Az uniós tagállamok mezőgazdasági minisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatón Nagy István elmondta: az idén júniusban lejár az az egyezmény, amely az ukrán importot szabályozta, és ez a rendelet nem védi megfelelően az európai gazdákat.
Több termék, például méz, tojás és cukor esetében kimerültek a kvóták, és még a kvótán belüli behozatal is komoly piaci problémákat okozott néhány tagállamban
– mutatott rá.
Hozzátette, hogy Brüsszelnek olyan megoldást kell találnia, amely nemcsak Ukrajna érdekeit veszi figyelembe, hanem hosszú távon biztosítja Magyarország és a határ menti országok számára is a helyzet rendezését.
„Sajnos nem sokat hallottunk az Európai Bizottság terveiről erre vonatkozóan. Nagy illúzióink nincsenek is. Magyarország elsődleges feladata a továbbra is az, hogy megvédje a magyar gazdák érdekeit az ukrán mezőgazdasági termékekkel szemben”
– mondta a miniszter.
Nagy István hangsúlyozta: amíg nem születik megoldás, Magyarország egyoldalúan zárva tartja az ukrán-magyar határt, és nem engedi be az ukrán mezőgazdasági termékeket.
Az Európai Uniónak Ukrajna társulási megállapodása felülvizsgálatakor körültekintőbben kell meghatároznia az import mennyiségét, és ki kell terjesztenie azt minden érzékeny termékre, például a búzára és a kukoricára is, amit a jelenlegi egyezmény nem tartalmazott – tette hozzá.
Véleménye szerint el kell kerülni, hogy az EU-ba érkező ukrán import főként a határ menti tagállamokban maradjon, súlyos piaci zavarokat okozva, ezért lenne fontos egy olyan hosszú távú megoldás, amely egyensúlyt teremt Ukrajna támogatása és az európai gazdák védelme között.
Nagy István üdvözölte, hogy Ukrajna fekete-tengeri szállítási útvonalai helyreálltak, így az export nagy része már a hagyományos tengeri úton jut el célállomásaira.
„A globális élelmezésbiztonság fenntartása fontos feladatunk, de ez nem mehet a magyar gazdálkodók versenyképességének és a hazai kereskedelemnek a rovására” – szögezte le.
Az agrárminiszter azt is kiemelte, hogy
Ukrajna uniós csatlakozása komoly kockázatot jelenthet Magyarország számára, „beláthatatlan és visszafordíthatatlan következményei lennének, drasztikusan változtatná meg az európai mezőgazdaságot és jelentősen csökkentené az agrártámogatásokat is, amelynek következtében a magyar gazdák tönkremennének.”
„A magyar gazdák megélhetése és mindennapi boldogulása elsődleges a számunkra, ezért minden eszközzel meg fogjuk védeni az érdekeiket ebben a kérdésben is” – mondta Nagy István.
- Az ázsiai lódarázs megjelenése Magyarországon – Segítse Ön is a védekezést!
- A magyar gazdák érdekeiért Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői
- A legjobbak közé került a magyar agrárvállalkozás
- Minden idők legnagyobb haltelepítése várható
- Téli álomra készül a sündisznó, vigyázzunk rá!
- Agrárpetíciót indít a NAK és a MAGOSZ a gazdák védelmében
2025. április 18.
A termékenységet és a jószerencsét táplálták a húsvéti hagyományok
2025. április 17.
A tej élet, erő, egészség, de nem mindenkinek
2025. április 17.
Milyen a tökéletes sonka?
2025. április 17.
Elindult a tavaszi virágzás – munkába állt 20 ezer magyar méhész
2025. április 16.
Mit tehetünk a palántadőlés ellen?
2025. április 16.