Magyar fejlesztésű technológia segítheti a gombatermesztést
- Agrárhírek
- 2025. március 4.
- 4
- 0

Magyar fejlesztésű technológiával kiváló vízmegtartó képességű takaróföld állítható elő csiperketermesztéshez – közölte a Szegedi Tudományegyetem.
Az egyetem és az Új Champignons Kft. konzorciuma több mint 414,5 millió forintot kapott a projektre, amely gombakomposzt mikrobiális rekomposztálása útján termel takaróföldet. Erre a célra elsősorban tőzeget használnak, de a bányák kimerülése és a környezeti ártalmak miatt az utánpótlás egyre nehezebb – írták.
A közlemény szerint a magyar fejlesztésű oltóanyag-prototípussal kezelt, letermett gombakomposzt a gombatermesztési kísérletek alapján alternatív takaróanyagként alkalmazható tőzeggel keverve. Az eljárás a gombatermesztésben nagy mennyiségben keletkező hulladékot dolgoz fel, és azt hasznos alapanyagként forgatja vissza a termelésbe – írták.
A 2024 végén zárult projekt összköltsége a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) honlapján közzétett pályázati ismertető alapján meghaladta az 595 millió forintot. A forrást a piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek számára 2020-ban meghirdetett felhívás biztosította. A kiírás 59 milliárd forintos keretösszegéből 156 pályázat kapott támogatást.
A gombatermesztéssel foglalkozó Új Champignons Kft. fő tevékenységei a honlapján közöltek szerint komposzt és gombacsíra előállítása, friss gomba termesztése és gombakonzerv előállítása.
A nyilvános cégadatok szerint a kft. 2023-ban 2,92 milliárd forint nettó árbevételt és 40 millió forint adózott eredményt termelt. Megelőző üzleti évében nettó árbevétele 2,5 milliárd forint, adózott eredménye 94,7 millió forint volt.
- Figyelem! Méhraj észlelése esetén forduljon szakemberhez!
- Kihirdették a 2025-ös Országos Borverseny győzteseit!
- A Tisza Párt a gazdákat oktatja érdekképviselet helyett
- Semmelweis-nap : Kollégái és saját lelkiismerete hajszolták őrületbe az anyák megmentőjét
- Ukrajna uniós csatlakozásával a magyar gazdák megélhetése kerül veszélybe
- Vizes élőhelyeket fejleszt az Aggteleki Nemzeti Park
2025. július 8.
One Health megközelítés – a fenntarthatóbb jövő kulcsa?
2025. július 7.
Sokszínű és inspiráló – ez a Magyar Bor!
2025. július 7.
Interaktív gazdaságtervezési műhely hazánkban
2025. július 7.
Tények az erdőtűzről – és amit kevesen tudnak róla…
2025. július 6.