Mi lesz a húsvéti bárányokkal a száj- és körömfájás miatt?
- Állattenyésztés
- 2025. március 13.
- 16
- 0

A járványhelyzet kihívásai elé néz a juhágazat. Dr. Mezőszentgyörgyi Dávid, a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója elmondta, milyen óvintézkedéseket tesznek a gazdák, és milyen gazdasági hatásokkal kell számolni.
A juhágazat egyelőre nem érintett a betegséggel, és bízunk benne, hogy nem is fog érinteni egyetlen juh egyedet sem. A napokban teljesen világossá vált, hogy az óvintézkedéseket minden juhtartó elkezdte komolyan betartani, amit jól példáz az, hogy a Dunántúlon sokan önkéntesen nem engedik ki a legelőre az állataikat. Inkább bent tartják őket az istállóban, hogy ne fertőződjenek meg kint az egyébként könnyen terjedő vírussal.
A szakmaközi szervezet azt javasolja a juhtartóknak, hogy aki ki is hajt legeltetni, ügyeljen arra, hogy a saját legelőjére menjen, lehetőség szerint más állatállománnyal ne érintkezzen, főleg ne juhval, sertéssel és szarvasmarhával, valamint vadállatokkal se – emelte ki Mezőszentgyörgyi Dávid, hozzátéve, hogy sokan most döbbennek rá, hogy ahol sok a vaddisznó, ott érintett fajként a vadállomány is hordozója, terjesztője lehet a vírusnak.
Mint azt a Szakmaközi Szervezet vezetője elmondta, bár a juhágazatban nem „divat” azt javasolják a juhtartóknak, hogy a sertéstelepekhez hasonlóan, ha bárkit is beengednek, akkor a helyszínen valósítsák meg a fekete-fehér öltözőt. Vagyis a belépő vegye le az utcai ruháját, zuhanyozzon le, vegyen fel egy olyan ruhát, amit kizárólag a telepen visel. Fontos, hogy a ruhákat ne keverjék! A cipőket mindenképpen cserélni szükséges, valamint nem lehet elégszer, és nyomatékosan hangsúlyozni a fertőtlenítés fontosságát.
Az árualap, a megszületett bárányok már bent vannak a hodályokban, és minden egyes nappal romlik a hazai juhágazat kereskedelmi pozíciója, hiszen az állatok kinőnek a legértékesebb kategóriából. Ráadásul a bent ragadt állatok miatt az is lehet, hogy hirtelen többlet keletkezik, s bár keresleti piac van a húsvét előtt, ez átfordulhat hirtelen egy kínálati piaccá egy-két hét múlva, amikor föloldják a zárlatot, ami szintén negatív hatással lesz az árra.
Biztosan nem lesz annyira nyereséges idén a juhtartás, mint ami elérhető lehetne a betegség nélkül, annak ellenére, hogy nem közvetlen érintett benne az ágazat a forgalmi korlátozások ezt hozzák magukkal. A végső katasztrófát az jelentené, ha a lezárás egészen húsvétig tartana, ugyanis van olyan termelő, aki az éves árbevételnek a 100 százalékát nem tudná realizálni ebben a helyzetben. Ha nem tudja elvinni a húsvéti bárányt most, akkor van egy pont, amikor már többe kerül a tartása, mint amennyiért el lehet adni, onnantól kezdve ezek a tenyészetek fölszámolódnak, anélkül, hogy fertőzés jelenne meg bennük – vázolja a szakember.
- Az ázsiai lódarázs megjelenése Magyarországon – Segítse Ön is a védekezést!
- Az egész uniós agrár-élelmiszeripart tönkreteheti Ukrajna csatlakozása
- A magyar gazdák érdekeiért Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői
- A legjobbak közé került a magyar agrárvállalkozás
- Minden idők legnagyobb haltelepítése várható
- Téli álomra készül a sündisznó, vigyázzunk rá!
2025. június 22.
A virágok titkos üzenete – tátika
2025. június 22.
Nagymamai örökségből sikertörténet
2025. június 21.
Vigyázat! Ismét támadnak az üdülési jogos csalók!
2025. június 21.
Agrárinnováció, hagyomány és közösség három napon át
2025. június 21.
Tavaly 1,7 millió hektoliter bort fogyasztottak Magyarországon
2025. június 21.