Ez a gazdák legfőbb aggálya Ukrajna gyorsított Uniós csatlakozása miatt
- Agrárhírek
- 2025. május 22.
- 16
- 0

Ki kell állni a közös uniós agrárpolitikáért (KAP) amely az uniós költségvetés egyharmadát képviseli, Ukrajna EU-csatlakozásával a mezőgazdasági termelők a források mintegy egynegyedét veszítenék el - nyilatkozta Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke Brüsszelben.
A NAK, a Mezőgazdasági Szakmai Szervezetek Bizottsága és a Mezőgazdasági Szövetkezés Általános Bizottsága, (COPA-COGECA) és más európai társszervezetek tiltakozást szerveztek az Európai Bizottság kiszivárgott tervei ellen miszerint a költségvetés csökkenhet, és a KAP költségvetését beolvasztanák egy úgynevezett szuperalapba.
Papp Zsolt György elmondta: 400 milliárd euró a tét, 27 tagállam agráriumáról van szó és arról, hogyan lehet megőrizni a KAP területalapú és beruházási támogatásait, amelyek biztosítják a gazdák, a vállalkozások a feldolgozóipar fejlődését, az agrártechnológiák beszerzését és folyamatos fenntarthatóságát.
Hangsúlyozta: meg kell védeni a piacokat az olyan szabadkereskedelmi megállapodásokkal szemben, mint például a Mercosur-egyezmény, amelyek veszélyeztetik a gazdák ellenállóképességét és mezőgazdasági termelését. Ugyanilyen határozottsággal kell fellépni az Ukrajnából az Európai Unióba érkező termékkel szemben is.
„Meg kell védeni a hazai és uniós agrártámogatási rendszert Ukrajna csatlakozásának következményeitől, mert olyan támogatásokat veszítenénk el, amelyek a gazdák számára jogosan járnak, szigorú szabályok mentén betartva. Ezek a támogatások garantálják az élelmiszerbiztonságot és biztosítják a felelős fogyasztókkal való együttgondolkodást”
– fogalmazott.
Az elnök szerint előzetes jelzések alapján az Európai Unióban működő összes gazdaszervezet jelezte, hogy kiáll a közös ügy mellett, jelenleg mintegy 70 ilyen szervezet működik az unió területén, mindannyian elkötelezettek az európai gazdák érdekeinek védelme mellett.
Hozzátette: a keddi tiltakozással egyelőre barátságos hangon szeretnék nyomatékosítani a kérésüket, beleszólást, érvelési lehetőséget és véleményezési jogot kérnek a döntéshozatalban.
„Amennyiben ez nem valósul meg, készek vagyunk határozottabban fellépni – ahogyan azt korábban számos európai ország gazdái is megtették, amikor az utcára vonultak érdekeik védelmében” – húzta alá.
Dömötör Csaba, a Fidesz uniós parlamenti képviselője nyilatkozatában hangsúlyozta: Európa egyre több országában tiltakoznak a gazdák – és ennek jó oka van: egyre több jel mutat arra, hogy az EU le akarja építeni azt a közös európai agrárpolitikát, amely mindig is az európai együttműködés egyik meghatározó pillére volt.
A képviselő szerint a közös agrárpolitika leépítésének célja, hogy forrásokat szabadítsanak fel más, ideológiai jellegű programok számára – legyen szó a háborús politikáról vagy éppen az ukrán bővítés finanszírozásáról.
Mint mondta, nem adnak válaszokat a legalapvetőbb kérdésekre, például arra, hogy milyen hatással lenne az európai mezőgazdaságra az, ha 40 millió hektárnyi ukrán termőföld válna az Európai Unió részévé. Ukrajna ezzel a legnagyobb mezőgazdasági termelővé válna az unióban – miközben az ukrán gazdáknak jelenleg nem kell megfelelniük azoknak a szigorú szabályoknak, amelyeket az uniós gazdákra kötelezően alkalmaznak.
Arra sincs válasz, hogy miért engedtek be olyan ukrán mezőgazdasági termékeket az elmúlt években, amelyeket az Európai Unióban már rég betiltottak – tette hozzá.
Dömötör Csaba szerint az Európai Bizottságnak mindig van egy nagy, ideológiai alapú terve, amelyet rendre fontosabbnak tartanak az európai gazdák érdekeinél.
„Ezt tapasztaltuk a Zöld megállapodás esetében is, amikor figyelmen kívül hagyták, mekkora bürokratikus terheket rónak a gazdákra. Láttuk ezt a háborús politikánál is, ahol az európai országok összesen 57 ezer milliárd forintnak megfelelő összeget költöttek el a háborúra – olyan pénzeket, amelyek mára hiányoznak a közös agrárpolitikából, és hiányoznak az európai mezőgazdaságból”
– mutatott rá.
Az Európai Bizottság nem vette figyelembe a gazdák érdekeit akkor sem, amikor megnyitották az uniós piacokat az ukrán gabona előtt. Ez az intézkedés lenyomta a felvásárlási árakat, és súlyos jövedelmi válságot idézett elő a közép- és kelet-európai gazdák körében – jelentette ki.
Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) alelnöke emlékeztetett: egy évvel ezelőtt a gazdák sikeres nyomást gyakoroltak Brüsszelben, és a bizottság gazdabarát lépéseket ígért.
Azóta azonban egyre több a gyanú – különösen Ursula von der Leyen újraválasztása után, amelyet a zöldek is támogattak – hogy az agrártámogatási költségvetést más célokra próbálják átcsoportosítani.
„Bár nyíltan nem mondják ki, a valóságban agrárpénzek elvonására készülnek. Helyette egy lopakodó jogalkotással a kohéziós pénzekkel, a védelmi pénzekkel akarják összevonni az agrárpénzeket, és ebből a nagy egészből már nyilvánvalóan jóval kevesebb jutna az agráriumra, Ukrajna felzárkóztatására, mezőgazdaságára csoportosítanák át”
– hívta fel a figyelmet.
Hangsúlyozta, ha beáramlik az ukrán áru, az csődközeli helyzetbe hozhatja a magyar termelőket, és ettől mindenképp meg kell védeni őket.
Cseh Tibor azt is elmondta, hogy a keddi tiltakozást a NAK és a MAGOSZ kezdeményezte, mert úgy vélik, azelőtt kell érvelni, még mielőtt a hivatalos javaslat napvilágot látott, mert csak ebben a szakaszban van valódi lehetőség arra, hogy érdemben befolyásolják a döntéshozatalt.
„Fontos, hogy hallassuk a hangunkat, és közösen lépjünk fel a tervezett változtatások ellen. A COPA-COGECA vezetése is jelezte: nem engednek ebből az álláspontból”
– hangsúlyozta.
Hozzátette: ha a teljes agrárköltségvetés egyharmada átcsoportosításra kerülne, ráadásul a magyar gazdáknak járó támogatásokat jogállamisági feltételekhez is kötnék, akkor a kisgazdaságoktól a nagyobb szereplőkig, mindenki kárvallottja lenne ennek.
- Az ázsiai lódarázs megjelenése Magyarországon – Segítse Ön is a védekezést!
- Az egész uniós agrár-élelmiszeripart tönkreteheti Ukrajna csatlakozása
- A magyar gazdák érdekeiért Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői
- A legjobbak közé került a magyar agrárvállalkozás
- Minden idők legnagyobb haltelepítése várható
- Téli álomra készül a sündisznó, vigyázzunk rá!
2025. június 22.
A virágok titkos üzenete – tátika
2025. június 22.
Nagymamai örökségből sikertörténet
2025. június 21.
Vigyázat! Ismét támadnak az üdülési jogos csalók!
2025. június 21.
Agrárinnováció, hagyomány és közösség három napon át
2025. június 21.
Tavaly 1,7 millió hektoliter bort fogyasztottak Magyarországon
2025. június 21.