Ezek tehetik tönkre az állományokat!
- Agrárhírek, Növénytermesztés
- 2025. május 18.
- 6
- 0

Sokszor az egészségesnek látszó lombozat mélyén több kórokozó kártétele is megfigyelhető, melyek az enyhe telet gond nélkül átvészelik.
Az aszály nem kedvezett a kórokozóknak sem, azonban a tavaszi párás, csapadékos időjárásban az áttelelő képletekből gyors fertőzési folyamat indulhat el. Ezért folyamatosan monitorozni kell az állományokat, mert a kórokozók súlyos veszteséget okozhatnak, ha nem tudunk megfelelő időben beavatkozni. Csak a fertőzés korai szakaszában történő védekezés lehet eredményes.
A rozsdagombák gyakran okoznak problémát a gabonaféléken. A fertőzés hatására a növény vízleadása fokozódik, ami korai levélszáradáshoz vezethet. Az asszimilációs felület csökken, ami kényszeréréshez is vezethet. Ennek következtében gyakoriak az aszott szemek, amik jelentősen csökkenthetik az ezermagtömeget. A búzán három faj is károsíthat, de az árpa, a rozs, a tritikálé és a zab is fertőződhet rozsdagombával.
A búza levél-, barna- vagy vörösrozsda (Puccinia recondita) okoz a leggyakrabban kárt, ami többnyire nem haladja meg a 30-40 %-ot. A gomba melegkedvelő faj, de jól tolerálja a hideget is. A fertőzésben elsősorban a délről érkező uredospórák játszanak jelentős szerepet. A kórokozó rozsdavörös uredotelepei már ősszel is kialakulhatnak a leveleken. Általában elszórtan helyezkednek el, de akár az egész levéllemezre is kiterjedhetnek. Később, a kórfolyamat végén a fekete színű teleutotelepek is kialakulnak.
A gabonák fekete- vagy szárrozsdája (Puccinia graminis) valamennyi vad és termesztett fűféle (pl.: búza, árpa, rozs, zab) levelén és szárán okozhat tüneteket. Melegigényes, kedvező feltételek mellett gyors terjedésre képes. Általában ritkán okoz jelentős kárt, de erős fertőzés vagy fogékony fajta esetében akár teljes pusztulás következhet be. A fertőzésben a hazánkba délről, szél által terjesztett uredospórák fontos szerepet töltenek be. A szárakon és a levélen a spóratelepek kezdetben apró, barna foltokban (uredotelep) figyelhetők meg, amik hosszúkás, fekete csíkká (teleutotelep) növekednek.
A sárgarozsda (Puccinia striiformis) az őszi búza mellett az árpát és a zabot is megfertőzheti. Ritkán jelenik meg, mivel a kontinentális éghajlat szélsőségeit nehezen tolerálja. Kártételére hűvös, csapadékos időjárás esetében számíthatunk. Járványos fellépése akár 70%-os termésveszteséget is előidézhet. A leveleken a tipikus tünetet a csíkokba rendeződő sárga színű uredotelepek okozzák. Azonban alacsony hőmérséklet esetében foltszerű telepek figyelhetők csak meg.
Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) kártétele szintén gyakori. A gomba a levél- vagy vörösrozsdához hasonlóan melegigényes, de a fertőzésért többnyire az áttelelő populációk felelősek. A fertőzött leveleken vörösesbarna uredotelepek figyelhetőek meg. A zab koronás rozsda (Puccinia coronifera) is megjelenhet. A gomba melegkedvelő, általában virágzás után jelentkezik a kártétele. A fertőzött leveleken elszórtan vörösesbarna uredotelepeket figyelhetünk meg. A teleutotelepek a vegetáció végén, epidermisszel fedettek.
A rozsdagombák ellenei védekezésben a vetésforgó, az árvakelések gyérítése és az optimális tápanyagutánpótlás fontos szerepet játszik. Emellett a fajták ellenállóságában is jelentős eltérések tapasztalhatók.
A legtöbb kalászosban engedélyezett fungicid (azoxistrobin, bixafen, difenokonazol, folpet, fenpropidin, fenpikoxamid, fluxapiroxad, krezoxim-metil, mefentriflukonazol, metkonazol, protiokonazol, proquinazid, spiroxamin, tebukonazol, trifloxistrobin) hatékony a rozsdák ellen is. A védekezés előtt érdemes ellenőrizni a hatóság honlapján a készítmény engedélyokiratát. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.
Forrás: nak.hu
- Az ázsiai lódarázs megjelenése Magyarországon – Segítse Ön is a védekezést!
- Az egész uniós agrár-élelmiszeripart tönkreteheti Ukrajna csatlakozása
- A magyar gazdák érdekeiért Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői
- A legjobbak közé került a magyar agrárvállalkozás
- Minden idők legnagyobb haltelepítése várható
- Téli álomra készül a sündisznó, vigyázzunk rá!
2025. június 22.
A virágok titkos üzenete – tátika
2025. június 22.
Nagymamai örökségből sikertörténet
2025. június 21.
Vigyázat! Ismét támadnak az üdülési jogos csalók!
2025. június 21.
Agrárinnováció, hagyomány és közösség három napon át
2025. június 21.
Tavaly 1,7 millió hektoliter bort fogyasztottak Magyarországon
2025. június 21.