Természetvédelmi fejlesztés indul a Duna-Dráva Nemzeti Parkban
- Agrárhírek, Jó hírek
- 2025. július 23.
- 0
Mintegy 800 millió forintból indul természetvédelmi területkezelési infrastruktúra-fejlesztés a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területén – jelentette be Rácz András, természetvédelemért felelős államtitkár Barcson a Dráva Kapu Bemutatóközpontban, a projekt nyitórendezvényén az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint.
Az államtitkár kiemelte, hogy a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság négy projektje összesen 2,8 milliárd forint támogatásban részesül, ezek közül most egy 800 millió forintos fejlesztés indul a KEHOP Plusz program keretében.
A beruházás célja a természetvédelmi állattartás feltételeinek javítása, az eszköz- és géppark korszerűsítése, valamint a vizes élőhelyek megőrzése.
Ismertetése szerint a fejlesztés hat helyszínt érint, és több száz hektár védett, illetve Natura 2000 gyepterület fenntartását segíti.
A projekt része a darányi homoki gyepek rekonstrukciója, a Riha-tónál lévő vízi műtárgy cseréje, valamint gépek és eszközök beszerzése is. A hagyományos tájhasználati formák, mint a legeltetés és a kaszálás, újra kulcsszerepet kapnak a fenntartható természetvédelemben.
Rácz András hangsúlyozta, hogy a természetvédelmi fejlesztések az állami természetvédelem gerincét alkotják. Ezek a beruházások nemcsak a természeti értékek fennmaradását segítik elő, hanem erősítik a vidék gazdaságát és közösségeit is.
Hozzátette, hogy
a 2021-2027 közötti időszakban országosan 42 milliárd forint áll rendelkezésre természetvédelmi célú fejlesztésekre, amelyből csak 2025-ben 60 kiemelt projekt valósul meg, amelyek több mint 70 ezer hektár védett területet érintenek.
A mostani projekt előkészítése 2027 januárjára zárul le, a megvalósítás befejezése pedig 2029 őszére várható.
A fejlesztés jelentős mértékben járul hozzá a térség természetvédelmi célú területkezelésének hatékonyságához, és biztosítja, hogy az őshonos fajok fennmaradásához szükséges környezeti feltételek hosszú távon is fennálljanak – tájékoztatott a szaktárca.
- Virágzik a levendula: rövid ideig tart a legértékesebb időszak
- A klímaváltozás átírhatja, mit termesztünk Magyarországon
- Kevesebb vízzel is boldogul: a cirok lehet a jövő egyik fontos gabonája
- A magyar nyár íze: honnan jön a legjobb dinnye?
- Több mint 180 régi gyümölcsfát őriznek egy zalai plébánia kertjében
- Villányi merlot lett a világ legjobb vörösbora
2026. június 25.
Nem csak hagyományőrzés: a kézi kaszálás újra fontos szerepet kap
2026. június 24.
Tartós kánikula érkezik: harmadfokú hőségriasztást rendeltek el
2026. június 23.
Elkezdődött az aratás – erre érdemes figyelni az utakon
2026. június 23.