Tízezer sertést kell elaltatni – újra tombol az afrikai sertéspestis
- Agrárhírek, Állattenyésztés
- 2025. szeptember 23.
- 0
A horvát sertésállomány 5%-át már el kellett pusztítani az afrikai sertéspestis miatt. A hatóságok attól tartanak, hogy a veszteségek tovább nőnek.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis (ASP) Horvátországban: a Bellye (Belje) mezőgazdasági vállalat katalinpusztai (Sokolovac) telepén, Baranyában mintegy 10 ezer sertést kell elaltatni – jelentette be David Vlajcic mezőgazdasági miniszter.
A tárcavezető egyben kiemelte, hogy az ország eddigi legnagyobb járványgócával állnak szemben.
A vírust Eszék külvárosában, Nemetinben is kimutatták, ahol egy 1600 sertést tartó telepet érint a járvány.
A betegség terjedéséért kizárólag az emberi tényező, a felelőtlenség és az illegális tevékenységek okolhatók, a fő terjesztő tehát maga az ember – fogalmazott a miniszter.
Vlajcic emlékeztetett: 2023 óta Horvátországban 41 ezer sertést kellett elpusztítani az ASP miatt, a mostani esetekkel együtt pedig már több mint 51 ezer állatot fognak elaltatni. Ez a teljes horvát sertésállomány mintegy 5 százaléka – húzta alá.
Figyelmeztetett: a sertések 67 százalékát az állattartó telepek 1,5 százalékán nevelik, ezért fennáll a veszélye annak, hogy a jelenlegi 5 százalékos kiesés akár 75 százalékra is nőhet, ha a betegség nagyobb gazdaságokra is átterjed.
Ha nem leszünk elég határozottak, hamarosan az EU-n belül is elszigetelődhetünk, ami beláthatatlan károkat okozna a horvát sertéstenyésztésnek – mondta.
A nemzeti válságstáb szombati ülésén Ivan Anusic védelmi miniszter is részt vett, és elmondta, hogy a horvát hadsereg egy alakulatát a fertőzött vagy gyanús telepek fertőtlenítésére vezénylik ki, a műszaki alakulatok pedig a sertések elaltatásában és elszállításában is segítenek.
Az afrikai sertéspestis olyan vírusos betegség, amely ellen nincs vakcina, és nagy veszteségeket okoz a sertésállományban és a gazdaságnak. Más állatfajokra nem jelent veszélyt.
Forrás: agroinform.hu
- A járványveszély miatt szigorítanak: új szabály az ország határainál
- Száraz talaj, kevés eső – tovább romolhatnak a mezőgazdasági kilátások
- Több vizet tartanak vissza a Szavai-főcsatornában az agrárium támogatására
- Nem a márkanév győz – új trend rajzolódik ki a borfogyasztásban
- A túlbetonozás ára: termőföldet, vizet és hűvösebb városokat veszítünk
- Rekordév után visszaesés jöhet a globális gabonatermelésben
2026. június 14.
Ezek a növények segíthetnek távol tartani a legyeket
2026. június 13.
Újabb sertéspestises esetet igazoltak Horvátországban
2026. június 12.
Budapesten és tíz vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat
2026. június 12.
Átmeneti enyhülést hozott az eső, de továbbra is komoly a vízhiány
2026. június 11.
Hortobágyi vadlovak tértek vissza Kazahsztán sztyeppéire
2026. június 11.