Van megoldás a gyümölcstermesztők számára
- Jó hírek, Növénytermesztés
- 2025. május 23.
- 7
- 0

A kormány elkötelezett a kertészeti ágazat támogatása mellett a kihívások közepette is. Ezért Nagy István agrárminiszter egyeztetést kezdeményezett a tavaszi fagykár okozta nehéz helyzet áttekintése érdekében a szektor szereplőivel - közölte az Agrárminisztérium (AM).
Nagy István a mezőgazdasági termelőket érintő tavaszi fagykárokat ismertetve a közlemény szerint elmondta, hogy az elektronikus kárbejelentő felületre 2025. május 19-ig több mint 25 ezer hektárra mintegy 3700 kárbejelentés érkezett.
A bejelentések csaknem 90 százaléka az április 6-11. között tapasztalt, 8 járás kivételével országos és kemény (helyenként -7, -8 Celsius-fokot elérő) fagyhullámhoz köthető. Emellett további két tavaszi fagykáresemény említhető meg: az egyik március 18-20. között, a másik pedig május 10-én.
Annak ellenére, hogy a márciusi fagyhullám a meteorológiai szolgálat adatai alapján országos kiterjedésűnek bizonyult, viszonylag alacsony az ehhez a káreseményhez társított kárjelentett terület (kb. 700 hektár) nagysága. A májusi, lokális (Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Heves vármegyére szűkíthetően) fagykár következtében hozzávetőleg 1400 hektárra jelentettek kárt – tették hozzá.
A kárjelentett terület kétharmadán, 17 ezer hektáron található ültetvényes kultúra, aminek a legnagyobb hányada alma (6200 hektár), meggy (3100 hektár), kajszi (2300 hektár) és szilva (1500 hektár). Messze a legérintettebb vármegye Szabolcs-Szatmár-Bereg (8600 hektár), gyakorlatilag minden harmadik kárjelentett terület ott található. Kétezer hektárt meghaladó mértékű kárt jelentettek Hajdú-Bihar, Békés és Bács-Kiskun vármegyéből
– áll a közleményben.
A tájékoztatás szerint az agrárkár-enyhítési rendszer lehetőséget teremt a tavaszi fagy által okozott károk részbeni enyhítésére. Ugyanakkor felhívják a mezőgazdasági termelők figyelmét, hogy a kárenyhítő juttatások mértékének megállapításában fontos szerepet játszik a mezőgazdasági biztosítások vagy a krízisbiztosítási rendszerben való tagság megléte, hiszen ebben az esetben jogosult a termelő maximális mértékű kárenyhítésre.
A kárenyhítő juttatás összegének megállapításánál az a mezőgazdasági biztosítás fogadható el, amelyet már az első káresemény bekövetkezése előtt megkötöttek. A kárbejelentést alapesetben a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül kell megtenni. Mivel a bejelentés határideje az Egységes Kérelem benyújtásának időszakára esik, ezért a bejelentési határidő legkésőbb 2025. május 31-ére hosszabbodik.
Az agrárminiszter fontosnak tartja a közös gondolkodást a hazai kertészetek, ezen belül a gyümölcstermesztők jövőjének biztosítása miatt. Ezért az egyeztetésen többek között szóba került egy új, szerkezetátalakítási célú ültetvénytelepítési pályázat és a friss pénzügyi konstrukciókban rejlő lehetőségek, a fagyvédelmi eszközök fejlesztésének támogatása, továbbá az öntözés és a fajtaadaptációs kísérletek is – közölte az AM.
- Az ázsiai lódarázs megjelenése Magyarországon – Segítse Ön is a védekezést!
- Az egész uniós agrár-élelmiszeripart tönkreteheti Ukrajna csatlakozása
- A magyar gazdák érdekeiért Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői
- A legjobbak közé került a magyar agrárvállalkozás
- Minden idők legnagyobb haltelepítése várható
- Téli álomra készül a sündisznó, vigyázzunk rá!
2025. június 22.
A virágok titkos üzenete – tátika
2025. június 22.
Nagymamai örökségből sikertörténet
2025. június 21.
Vigyázat! Ismét támadnak az üdülési jogos csalók!
2025. június 21.
Agrárinnováció, hagyomány és közösség három napon át
2025. június 21.
Tavaly 1,7 millió hektoliter bort fogyasztottak Magyarországon
2025. június 21.