Agrárminisztérium: véleményezhető az agrár-erdészeti rendszerek telepítését és fenntartását segítő pályázati felhívás
- Agrárhírek, Növénytermesztés
- 2024. december 23.
- 5
- 0

A gazdálkodók az élőhelyek változatossá tételével, a tájképi elemek helyreállításával, a vizek védelmét és az erózió elleni védekezést szolgáló elemek létrehozásával elősegíthetik saját mezőgazdasági termelésük kedvezőtlen éghajlati változásokhoz való alkalmazkodását, továbbá a biológiai sokféleség védelme mellett a talaj, a víz és a levegő védelmét is - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) közleményében.
A minisztérium azt is bejelentette, hogy elkészült a tematikus agrártámogatási honlap is, ahol a https://kap.gov.hu oldalon 2024. december 23-ig bárki által véleményezhető az e célok megvalósulásához hozzájáruló agrár-erdészeti rendszerek telepítésének és fenntartásának támogatását célzó pályázati kiírás.
A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg összesen 5 milliárd forint. A támogatási konstrukció előkészítése érdekében széleskörű szakmai egyeztetés folyt, bevonásra kerültek az érintett szakmai szervezetek és intézmények.
Az önkéntes alapon működő intézkedésben a nyertes gazdálkodók mezővédő fasorok, mezővédő erdősávok, illetve fás legelők telepítésével, majd ápolásával és fenntartásával léphetnek előre a klímaalkalmazkodás területén.
Azért került kialakításra ez a pályázati konstrukció, mert a támogatási intézkedés segítségével megvalósítható nem termelő jellegű beruházások kialakítása és fenntartása közvetlen bevételkieséssel és költségnövekedéssel járna.
Kiemelték: a támogatásra kizárólag mezőgazdasági termelők lehetnek jogosultak, akik vissza nem térítendő, egységköltség alapon meghatározott támogatást igényelhetnek mezővédő fasor telepítésére mezőgazdasági művelés alatt álló területen, több sor fából és cserjéből álló mezővédő erdősáv telepítésére szántóterületeken, továbbá fás legelő kialakítására gyepterületeken.
A megvalósítás mellett a támogatást igénylő gazdálkodókat 7 éves ápolási és fenntartási kötelezettség terheli, amely kapcsán ugyancsak támogatásra jogosultak. Az egységköltségek a korábbi támogatási ciklusban alkalmazottakhoz képest jelentősen megemelésre kerültek.
Mint a minisztérium hangsúlyozta, elvárás, hogy a vállalt létesítési és ápolási tevékenységek szakszerűen történjenek, az ápolási és fenntartási munkákat minden évben el kell végezni. A telepítési tevékenységre a támogatási okirat véglegessé válását követően legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre, és a fizikai befejezést követően kezdődik meg a 7 éves fenntartási kötelezettség.
A kedvezményezettek a kifizetést a telepítési tevékenység esetében a telepítés fizikai befejezését követően, míg a fenntartás és az ápolás kapcsán a telepítés évét követő évtől évente jogosultak igényelni – hívta fel a figyelmet az Agrárminisztérium.
- Az ázsiai lódarázs megjelenése Magyarországon – Segítse Ön is a védekezést!
- A magyar gazdák érdekeiért Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői
- A legjobbak közé került a magyar agrárvállalkozás
- Minden idők legnagyobb haltelepítése várható
- Téli álomra készül a sündisznó, vigyázzunk rá!
- Agrárpetíciót indít a NAK és a MAGOSZ a gazdák védelmében
2025. április 18.
A termékenységet és a jószerencsét táplálták a húsvéti hagyományok
2025. április 17.
A tej élet, erő, egészség, de nem mindenkinek
2025. április 17.
Milyen a tökéletes sonka?
2025. április 17.
Elindult a tavaszi virágzás – munkába állt 20 ezer magyar méhész
2025. április 16.
Mit tehetünk a palántadőlés ellen?
2025. április 16.