Ellenanyag védheti a poszméheket a rovarölő szerektől

Megosztás:
Ellenanyag védheti a poszméheket a rovarölő szerektől
Ellenanyag védheti a poszméheket a rovarölő szerektől Ellenanyag védheti a poszméheket a rovarölő szerektől

Egy tanulmány szerint a hidrogél-mikrorészecskék 30%-kal növelik a túlélést a halálos neonikotinoid-dózisnak kitett poszméhekben.

A Nature Sustainability című szaklap által közzétett eredmények alapján amikor a poszméhek cukros vízbe tett hidrogél-mikrorészecskéket fogyasztottak, 30%-kal magasabb volt a halálos dózisú neonikotinoidoknak kitett egyedek túlélési aránya. Valamint jelentősen enyhébb tünetek jelentkeztek a kisebb, általában nem halálos, de káros dózisoknak kitett egyedek esetében.

A mikrorészecskék lekötik a növényvédő szereket

A neonikotinoidok károsítják a méhek idegrendszerét, megbénítják és végül elpusztítják őket. A mérget különösen a szívogató rovarok, mint például a levéltetvek és a gyökereket károsító lárvák elleni védekezésre használják.

A neonikotinoidokat csak előző évben tiltották be teljesen az EU-ban. A korábbi tiltás ugyanis hagyott egy kiskaput, miszerint szükséghelyzet esetén még engedélyezték a használatukat. Így például az Egyesült Királyságban 2021 óta a teljes betiltásig minden évben sor került a kijuttatásukra. Az Egyesült Államok számos államában pedig a mai napig használják ezeket a növényvédő szereket.

Javuló étvágy, nagyobb mértékű beporzás

A kezelést követően a méhek nagyobb lelkesedéssel táplálkoztak, és 44%-kal növekedett a tudósok által feltérképezett útvonalon repülő méhek száma. A neonikotinoidoknak kitett méhek ugyanis annyira rosszul érzik magukat, hogy képtelenek a szárnyaikat repülésre használni, ám a kutatók egy nagy sebességű felvételre képes kamera segítségével megállapították, hogy a szárnycsapások gyakorisága jelentősen javult a kezelés hatására.

„A méhek kulcsfontosságúak a növények beporzása, a mezőgazdaság és az élelmezésbiztonság szempontjából, ezért fontos, hogy az emberek komolyan vegyék a méhek egészségét” – mondta az egyik kutató.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük