Sertéspestis Szlovákiában
- Állattenyésztés
- 2025. május 12.
- 0
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán kiemelten fontos, hogy a hazai állattartók szigorúan tartsák be a magyarországi megelőzési intézkedéseket és járványvédelmi szabályokat - hívta fel a figyelmet közleményében Nagy István agrárminiszter.
A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy Szlovákiában a házi sertésállományban is megjelent az ASP-vírus, ennek következtében több mint 18 ezer állatot kell felszámolni egy, az északi szomszédunknál érintett gazdaságban. A betegség kapcsán megfigyelési körzetet alakítottak ki, amely minimálisan átlóg Magyarországra, azonban ezen a területen nincsenek sertéstelepek és a betegségre fogékony háziállatok. A kialakult helyzetre tekintettel különösen fontos felhívni a hazai sertéstartók figyelmét a megelőzésre és a járványvédelmi szabályok betartásának fontosságára – tette hozzá.
Nagy István kitért arra is, hogy az állatorvosoknak, sertéstartóknak és vadászoknak fokozottan oda kell figyelniük a védekezésre. Magyarországon jelenleg csak a vaddisznóállományban van jelen a betegség. Kizárólag a járványügyi előírások szigorú és következetes betartása jelenthet garanciát.
A legfontosabb cél – a magyarországi házisertés-állomány ASP-vírustól való mentességének megőrzése. Éppen ezért elengedhetetlen a sertéstartó telepek járványvédelmi zártságának fenntartása, a személy- és gépjárműforgalom korlátozása, az alom és a takarmány-alapanyagok megfelelő tárolása, tilos az állatok állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékkal történő etetése.
A vírus behurcolásának megakadályozása szempontjából kulcsfontosságú, hogy a határ menti forgalomból, rokonlátogatásból ne kerüljön hazánkba friss hús vagy hőkezeletlen sertéstermék. A sertések állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékkal való etetése szigorúan tilos – hívta fel a figyelmet a miniszter.
Az aktuális járványhelyzetről és a védekezéshez hasznos információkat a Nébih honlapján, a https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis oldalon találhatnak – fűzték hozzá a közleményben.
- Több vizet tartanak vissza a Szavai-főcsatornában az agrárium támogatására
- A járványveszély miatt szigorítanak: új szabály az ország határainál
- Száraz talaj, kevés eső – tovább romolhatnak a mezőgazdasági kilátások
- Nem a márkanév győz – új trend rajzolódik ki a borfogyasztásban
- A túlbetonozás ára: termőföldet, vizet és hűvösebb városokat veszítünk
- Budapesten és tíz vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat
2026. június 14.
Ezek a növények segíthetnek távol tartani a legyeket
2026. június 13.
Újabb sertéspestises esetet igazoltak Horvátországban
2026. június 12.
Budapesten és tíz vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat
2026. június 12.
Átmeneti enyhülést hozott az eső, de továbbra is komoly a vízhiány
2026. június 11.
Hortobágyi vadlovak tértek vissza Kazahsztán sztyeppéire
2026. június 11.