Újabb fejlesztések a Hortobágyi Nemzeti Parkban
Magyarország természetvédelme ismét új lendületet kapott a KEHOP Plusz Programtól, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság 3,7 milliárd forintot fordíthat újabb fejlesztésekre.
Ezt emelte ki az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint Rácz András, az AM természetvédelemért felelős államtitkára a „Fás vegetációval borított területek és kunhalmok természetvédelmi kezelésének fejlesztése” című projekt ünnepélyes nyitórendezvényén Hortobágyon.
A közleményben ismertetik: a természetvédelem sikere csak széleskörű összefogással érhető el. Az állami erőfeszítések mellett elengedhetetlen a helyi gazdák, önkormányzatok, civil szervezetek és tudományos intézmények aktív részvétele.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén megvalósuló projekt célja az erdők és kunhalmok természetvédelmi kezelésének fejlesztése 430 millió forintos költségvetéssel.
A beruházás során speciális gépeket szereznek be, amelyek lehetővé teszik az inváziós növényfajok eltávolítását, őshonos fafajok telepítését, kunhalmok védelmét és kezelését. A projektben 11 kunhalom és több mint 700 hektárnyi terület kerül kedvezőbb természetvédelmi állapotba.
Az inváziós fajok visszaszorítása érdekében szárzúzás, kaszálás, valamint szükség esetén fakivágás és gyepfelülvetés történik. A beszerzett gépek – például egytengelyes kistraktorok magágy-előkészítő adapterekkel – biztosítják a hatékony munkavégzést.
A közlemény szerint az államtitkár hosszú távú célként kiemelte, hogy az idegenhonos növényfajok eltávolítása mellett a projekt célja olyan elegyes erdők létrehozása, amelyek az adott tájegységekhez illeszkednek. A beavatkozások hosszú távon megakadályozzák az inváziós fajok újbóli térhódítását, miközben javítják a természeti környezet állapotát.
A Nemzeti Park munkatársai végzik majd a területkezelési feladatokat, biztosítva a hatékony munkavégzést és a projekt céljainak elérését. A csütörtökön elindult fejlesztésen kívül további négy beruházás megvalósítása várható a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság jóvoltából – olvasható az AM közleményében.
- Új kezdeményezés indul: egymást segíthetik a hazai ökogazdaságok
- Ez a növény egyszerre gyomelnyomó, talajjavító és méhcsalogató
- Hatékonyabb takarmányozás vagy új agrártrend? Vizsgálják a kukoricapehely hatását
- Nem csak a komposzt segít: a zöldtrágya csodát tehet a talajjal
- Hőkamerás drónokkal mentik az őzgidákat a kaszálások előtt
- A köles lehet a jövő egyik nyertese a változó klímában
2026. június 9.
Kevesebb víz, új megoldások: változhat a vetés logikája
2026. június 6.